Krajem prošle i početkom ove godine Europski savez za lov i zaštitu – FACE je u suradnji s nekoliko nacionalnih lovačkih saveza EU zemalja proveo istraživanje o prihvaćenosti lova u široj društvenoj zajednici. Ovdje su nam zanimljivi, ali i indikativni, rezultati istraživanja koji su provedeni u Austriji, Belgiji i Španjolskoj. Tako je FACE pohvalio Austrijski lovački savez (Jagd Österreich) za njihov rad na poboljšanju prihvaćanja lova u Austriji, što je istaknuto nedavnim istraživanjem koje je pokazalo da više od 70% Austrijanaca prihvaća lov. Ovo istraživanje, koje odražava šire europske stavove, ističe vodeću poziciju Austrije u promicanju održivih i etičkih praksi lova. Istraživanje je naručio Austrijski lovački savez, a podržao ga je i FACE. Riječ je o neovisnoj anketi YouGov koja je uključila više od 10.000 sudionika u osam zemalja i otkrila snažnu javnu podršku praksi lova diljem Europe. Ključni aspekt ankete bilo je pitanje za sudionike:
Bez obzira na vaše mišljenje o lovu, dopuštate li drugim ljudima u vašoj zemlji da love ako to čine u skladu sa zakonima i propisima o lovu?

Kao što pokazuje gornji dijagram, u Austriji je više od 71% ispitanika odobrilo, 16% se suzdržalo, a samo 13% odbilo lov i lovnu praksu sukladno zakonu i propisima u lovu. Ova ogromna potpora prihvaćanju lova u Austriji primjer je javnog priznanja lova kao regulirane i održive aktivnosti usklađene s ciljevima očuvanja. Maximilian Mayr-Melnhof, predsjednik Austrijskog lovačkog saveza, pozdravio je rezultate istraživanja, naglašavajući predanost divljini i borbu protiv dezinformacija. “Istraživanje također pokazuje da se dezinformacije protiv lova razbijaju pred zdravim razumom, što je i meni drago”, izjavio je Mayr-Melnhof, ističući važnost stalne predanosti naporima za očuvanje i etičkim praksama lova.

Drugo pitanje se odnosilo na poznavanje prakse lova i zakona o lovu u Austriji. Samo 5% ispitanika je odgovorilo da dobro poznaje praksu lova i zakon o lovu, 43% zna malo, 47% ne poznaje uopće, a 4% ili ne zna ili se nije izjasnilo.

Treće pitanje se dotaknulo prihvatljivosti zadržavanja dijelova divljači kod lovaca u vidu trofeja ukoliko je divljač legalno ulovljena. Rezultati odgovora na ovo pitanje bacaju svjetlo na globalnu važnost lova u očuvanju, baveći se posebno spornim pitanjem lova na trofeje. Unatoč tomu što je česta meta organizacija koje se bore protiv lova, opravdana želja lovaca da zadrže uspomenu iz lova (trofej) široko je podržana, kao što pokazuju rezultati istraživanja gdje 70% ispitanika smatra prihvatljivim da lovci koji su legalno ulovili divljač zadrže uspomenu na istu, odnosno trofej divljači. To priznanje naglašava ulogu lova u očuvanju resursa koji se prirodno obnavljaju kao i njegovu ulogu u zaštiti vrsta, naglašavajući nijansirano razumijevanje i prihvaćanje prakse lova u javnosti. U svjetlu tih spoznaja, FACE ponovno potvrđuje svoju predanost promicanju održivog lova i očuvanja. Pokretanjem obrazovnih inicijativa i uključivanjem u transparentan dijalog, FACE ima cilj produbiti razumijevanje javnosti o pozitivnim utjecajima lova na biološku raznolikost i zdravlje ekosustava. Ti napori su ključni za razbijanje mitova i poticaj na zdravi dijalog o lovu i praksi očuvanja na globalnoj razini.

Isto istraživanje je provedeno i u Belgiji. Nevjerojatnih 77% ispitanika neutralno je ili podržava druge koji se bave lovom, sve dok se lov odvija zakonito i unutar regulatornog okvira.

Ovaj osjećaj potvrđuje ideju da je lov, kada se provodi u skladu sa zakonom, široko prihvaćen u belgijskom stanovništvu. No, anketa pokazala, kao i u Austriji, visok stupanj neznanja ili ograničenog znanja o lovu i zakonu o lovu. Rezultat odgovora na pitanje poznavanja lovne prakse i zakona o lovu pokazuje potrebu za povećanjem svijesti i obrazovanja o lovu, budući da je 90% sudionika priznalo svoje ograničeno razumijevanje teme.

Ovo predstavlja vitalnu priliku za Hubertus Vereniging Vlaandern i  Royal Saint-Hubert Club de Belgique (RSHCB) da surađuju na obrazovnim inicijativama za povećanje svijesti o širim implikacijama lova, uključujući njegov doprinos bioraznolikosti i naporima za očuvanje.

Anketa provedena u Belgiji se bavila i percepcijom javnosti o lovcima koji drže dijelove legalno ulovljene divljači kao “trofeje” pod uvjetom da takvi postupci pridonose očuvanju. Ohrabrujućih 68% sudionika izrazilo je neutralnost ili slaganje s ovom praksom, ističući važnost stalnih nastojanja očuvanja u oblikovanju javnog mišljenja. Za FACE, rezultati istraživanja svjedočanstvo su uspješnih napora očuvanja i upravljanja koje poduzimaju lovci u Belgiji. Postoji potencijal za buduće obrazovne inicijative, kao i i inicijative zagovaranja koje mogu dodatno ojačati prihvatljivost lova u regiji.
Rezultati ankete utiru put poboljšanoj slici javnosti o lovu u Belgiji. Oni naglašavaju ključnu ulogu koju informirani dijalog i angažman zajednice igraju u poticanju pozitivne percepcije lova. FACE se obvezuje podržati svoje članove u njihovim stalnim nastojanjima da promoviraju lov kao društveno odgovornu i ekološki osviještenu aktivnost u Belgiji i diljem Europe.

Osim u Austriji i Belgiji, ista anketa, odnosno istraživanje je već ranije provedeno i u Španjolskoj. Sveobuhvatno istraživanje, koje je uključivalo više od 1000 pojedinaca iz različitih sredina diljem Španjolske, provedeno je u studenom 2023. Obuhvaćeni su sudionici različitog zemljopisnog podrijetla, dobi, spola i obrazovnih razina, te su time pružili opsežnu perspektivu o prihvaćanju lova u javnosti u Španjolskoj.

Anketa je pokazala da značajnih 70% španjolskog stanovništva prihvaća lov ukoliko je u skladu sa zakonom i zakonskim propisima, potvrđujući tako važnost lova za Španjolsku.
Postoji primjetna razlika u stopama prihvaćanja među spolovima, pri čemu 78% muškaraca i 61% žena pokazuje prihvaćanje. Oko 47% ispitanika pozitivno gleda na sudjelovanje Španjolaca u lovu u inozemstvu, osobito kada to donosi ekonomsku, ekološku i društvenu korist.

Kada je riječ o korištelnju ulovljene divljači, polovica sudionika ankete pozitivno gleda na korištenje ulovljenih životinja, bilo za meso ili kao “trofeje”. To naglašava ulogu lovaca u doprinosu očuvanju, ruralnim gospodarstvima i naporima protiv krivolova.

Istraživanje koje je pokrenuo FACE-a i nekoliko nacionalnih lovačkih saveza, odgovara na sve veći interes za pitanja okoliša, kao i na percepciju doprinosa lova ruralnim gospodarstvima. Primjerice, kada je riječ samo o Španjolskoj, godišnji prihodi od lova iznose oko 6,5 milijardi eura, a lov daje izravnu potporu za za 187 000 radnih mjesta u ruralnoj Španjolskoj.

Ugledajući se na europsku praksu, slično istraživanje bi bilo prijeko potrebno provesti i u našem okruženju, jer je izvjesno da i u našem društvu postoje određene predrasude prema lovu i lovcima kao i jedna iskrivljena slika o istome, prije svega zbog pojedinaca koji su zalutali u lov i ne poštuju niti minimum lovne etike, a da ne govorimo o poštivanju zakonskih propisa o lovu. Ako ništa, protiv ovakve slike o lovu i lovcima se moraju boriti istinski lovci kojima je stalo do očuvanja divljači, bioraznolikosti i promicanja lovstva kao jedne od djelatnosti koja dugoročno može doprinijeti razvoju gospodarstva. Dakle o lovu ne bi trebali suditi oni koji ne poznaju što uistinu lovačka praksa jest i kao i oni koji ne poznaju zakon i podzakonske propise o lovu, a još je gore u slučajevima kada sudbinu lova i lovstva pokušavaju krojiti oni koji također ne poznaju niti minimum lovne prakse i zakonskih propisa o lovu.

FOLLOW US

Minimum 4 characters