Kako postati lovac?


Osoba koja želi postati lovac i prijaviti se za polaganje lovačkog ispita načelno bi se trebala obratiti najbližoj lovačkoj udruzi, odnosno onoj lovačkoj udruzi koja gospodari lovištem na kojemu pristupnik za polaganja ima prebivalište.


Osoba svoj zahtjev za prijem u lovačku udrugu podnosi u vidu zamolbe za prijem u članstvo u kojemu navodi potrebne podatke o sebi i razloge učlanjenja u lovačku udrugu. Osim toga, neke udruge prakticiraju da pristupnik uz zamolbu priloži preporuke dvojice redovnih članova udruge.
Danom odluke Upravnog odbora, podnositelj zahtjeva za prijem u članstvo udruge, postaje član – pripravnik. Lovačka udruga nakon toga popunjava personalni obrazac lovnog pripravnika te isti dostavlja u Lovački savez Herceg Bosne kako bi pristupnik bio registriran u Savezu i stekao pravo na polaganje lovačkog ispita.


Pripravnički staž načelno traje godinu dana nakon čega pripravnik stječe pravo polaganja lovačkog ispita. Tijekom stažiranja lovni pripravnik, uz mentorstvo lovca s najmanje desetogodišnjim lovačkim stažem, treba proći kroz teorijski i praktični dio iz područja lovstva osobito iz poznavanja zakonskih i podzakonskih propisa iz lovstva, biologije i vrsta lovne divljači, kinologije, balistike, lovačkih običaja i etike. Osim toga, lovni pripravnik treba biti aktivno uključen u praktični rad na održavanju i izgradnji lovno-tehničkih i lovno-gospodarskih objekata.


Matična udruga za pripravnika treba osigurati potrebnu literaturu za polaganje lovačkog ispita, kao i teorijsku i praktičnu nastavu iz temeljnih područja lovstva. Lovački ispit provodi tročlana komisija koju predlaže Lovački savez Herceg Bosne a potvrđuje federalni ministar PVŠ-a.

Zašto postati lovac?


Lovcem se ne postaje radi odstrela divljači, nego radi njezine zaštite, očuvanja prirodne ravnoteže, bioraznolikosti, gajenja dobrih međuljudskih odnosa i rada za opće dobro zajednice u kojoj lovac živi. Lovac nikada ne smije iz lovišta više iznijeti nego li je u lovište unio.
Dobra kob!

Minimum 4 characters