U dalekoj prošlosti lovac je lovio divljač prije svega radi svojih potreba za hranom. Razvojem kulture lova današnji lovac divljač lovi najprije radi njezine trofejne vrijednosti, očuvanja prirodne ravnoteže, izlučivanja škartova iz lovišta ili pak radi njezine prekobrojnosti, a tek onda radi potrebe za hranom.


Riječ trofej (franc. trophée , lat. trophaeum, grč. τρóπαιoν), odnosio se na znak pobjede tijekom ratnih pohoda Grka i Rimljana. Obično se taj znak pobjede odnosio na oružje pobijeđenih nagomilano na hrpu ili obješeno na drvo, složeno na bojnom polju ili pri nekom hramu. Također, trofej označuje i oružje prikazano na nekom spomeniku, npr. na slavoluku, s natpisom i posvetom božanstvu. Značenje riječi trofej proširilo se vremenom i na znakove drugih pobjeda, prije svega u lovu i športu. Trofej se javlja i kao likovni motiv na slavolucima, pobjedničkim stupovima, nadgrobnim pločama itd.


Trofej divljači je najvrjedniji dio divljači, a trofejna vrijednost odstrijeljenih jedinki divljači u nekom lovištu može nam mnogo toga kazati o dobrom ili lošem gospodarenju lovištem.

Što je trofej i koji su trofeji divljači opisano je i u Zakonu o lovstvu FBiH. Trofej divljači: je divljač ili njezini dijelovi uređeni za duže čuvanje i ocjenjivanje.
Vrhunski trofej divljači je trofej ocijenjen većim brojem bodova točaka od evidentiranog najjačeg trofeja pojedine vrste divljači u Federaciji. Vrhunski trofeji krupne divljači ne smiju se iznositi iz Federacije BiH.

Isti Zakon navodi da se trofejima divljači smatra sljedeće: rogovi srndaća, jelena lopatara, jelena, divojarca, divokoze, muflona i alpskog kozoroga, kljove divljeg vepra, lubanja i krzno medvjeda, vuka i divlje mačke, lubanja jazavca i lisice kao i cijeli primjerak velikog i malog tetrijeba.

Trofeji divljači mogu se iznositi iz lovišta samo uz trofejni list kojega izdaje korisnik lovišta. Trofej ocjenjuje povjerenstvo sastavljeno od tri člana koje formira korisnik lovišta, a ocjenjivanje trofeja se vrši na temelju standarda Međunarodnog savjeta za lovstvo i zaštitu divljači (CIC). Članovi povjerenstva iz stavka 1. ovog članka moraju imati položen ispit za ocjenjivanje trofeja.


Vrhunskim trofejima smatraju se tri po broju CIC poena najjača trofeja određene vrste divljači u Federaciji BiH na temelju banke podataka o vrijednim trofejima. Banku podataka o vrijednim trofejima vodi Lovački savez. Korisnici lovišta dužni su mjerodavnom Lovačkom savezu dostaviti podatke iz trofejnog lista za trofeje vrijednosti brončane medalje pa naviše. Vrhunski trofej je vlasništvo onog tko je divljač odstrijelio, ali se ne može iznijeti izvan teritorije Federacije BiH sve dok po vrijednosti (CIC poena) ne dođe na 4. mjesto.

Obrada trofeja divljači

Koliko god je važna trofejna vrijednost odstrijeljene divljači, važan je i cjelokupni proces obrade trofeja divljači. Nestručna obrada trofeja divaljvči može umanjiti trofejnu vrijednost, a katkada je učiniti i potpuno bezvrijednom. Vrlo dobar Priručnik za ocjenjivanje lovačkih trofeja napisao je Alojzije Frković – priznati lovni stručnjak koji se trofejistikom bavio gotovo pola stoljeća. Priručnik je tiskan 2006. g. u nakladi Hrvatskog lovačkog saveza, a detalje navedenoga Priručnika možete prostuirati dolje niže.

FOLLOW US

Minimum 4 characters